Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?
Znajomość przepisów prawa podatkowego to gwarancja prawidłowego rozliczenia się przedsiębiorcy z zapłaty obowiązkowych podatków. Co w przypadku, jeśli prowadząc działalność gospodarczą nie jesteśmy pewni, czy właściwie stosujemy przepisy prawa podatkowego? Wtedy warto skorzystać z usług biura rachunkowego, który prześledzi naszą historię podatkową i poprawi ewentualne błędy księgowe.
Zobacz również: rachunkowość
Czym jest indywidualna interpretacja podatkowa?
Indywidualna interpretacja podatkowa to informacja udzielana na wniosek podatnika przez Krajową Informację Skarbową i przekazywana w formie dokumentu. Zawiera on informacje, o które ubiegał się wnioskodawca oraz przepisy prawne wraz z opisem sytuacji podatnika. W przypadku, kiedy interpretacja zostanie wydana przez organ państwowy na korzyść zgłaszającego wniosek nie musi ona zawierać uzasadnienia. W przypadku, kiedy ocena podatnika jest negatywna musi się w interpretacji znaleźć uzasadnienie przedstawionych wyników. Jest to niezbędne, aby podatnik mógł wprowadzić konieczne zmiany w płaconych podatkach.
Czytaj więcej: Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?
Po co występować o indywidualną interpretację podatkową?
Każdy podatnik, osoba fizyczna czy płatnik, która ma wątpliwości co do stosowania przepisów podatkowych może wystąpić do urzędu skarbowego o przesłanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Dokument ten jest szczególnie przydatny dla biura rachunkowego, jako potwierdzenie czy przygotowywane dokumenty finansowe są zgodne z wysokością podatku, jaką osoba powinna wpłacać do urzędu. Ponadto dokument ten jest potrzebny jako dowód w postępowaniu organów publicznych przeciwko podatnikowi. Co istotne, w przypadku otrzymania niekorzystnej interpretacji podatkowej, płatnik może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego właściwego dla zamieszkania podatnika lub prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.
Zobacz również: Kogo dotyczy PIT-0?